Web soutěže

Máte zálohu?

Vybrali jste si téma, vytvořili prezentaci a jste připraveni všem ukázat, co ve vás je? Pak už zbývá jen jediná otázka. Máte zálohu?

Tento tip nebude nijak dlouhý ani složitý, za to je ale velmi důležitý. Technika není stoprocentní, proto je potřeba myslet do budoucnosti. Může nastat hned několik situací, kdy se vám záloha může hodit. Na Prezentiádě by se samozřejmě nic podobného stát nemělo, ale určitě neuškodí mít to na paměti.

Základem je nemít práci uloženou jen na jednom místě. Nahrát si prezentaci na dvě různé flashky určitě není velkou komplikací a ušetříte si tak mnoho starostí. Může se stát, že jednu ztratíte, polijete kávou nebo ji prostě necháte doma na stole. V tom případě nebude žádný problém použít náhradní.

Při prezentaci se vám nemusí vyhnout ani technické komplikace. Ne všechny flashky musí být kompatibilní s počítačem, na kterém prezentujete a nepřátelská zpráva o tom, že je potřeba ji naformátovat, určitě nikoho nepotěší. A radost nikomu neudělá ani nefungující počítač nebo promítací zařízení. Zachránit vás může například prezentace v tištěné podobě. Neuškodí, ani když si svůj projekt pošlete přímo na email, kde ji budete moci otevřít, nebo si zvolíte nějaké internetové úložiště.

Nejdůležitější je ale pečlivě znát svoji práci. Pokud nepůjde všechno podle plánu, rozbije se projektor, nebo třeba vypadne elektřina, vůbec vás to nemusí vyvést z míry. Můžete použít papíry, tabuli nebo flipchart, cokoli vás napadne. Když znáte svou prezentaci do nejmenších detailů, nemusíte se ničeho bát.