Web soutěže

Barvy, fonty atd.

Každý dobrý řečník chce, aby jeho prezentace nejenom zaujala a obohatila posluchače, ale aby se také líbila vzhledem a byla příjemná pro oko diváka. Proto přišel čas, říct si několik slov o tom, jak by to vlastně celé mělo vypadat. Pár rad, jak použít barvy, vybrat písmo nebo jak umístit text a obrázky, se možná bude hodit.

Proč je vzhled prezentace důležitý? Zrakem přijímáme většinu informací, je to skoro 80 % všeho, co vnímáme. Proto obraz ovlivňuje mnoho. Pro publikum vytváří přehlednost a strukturu, odlišuje důležité informace, které se pak lépe zapamatovávají a zajistí snadnější udržení pozornosti. Nemyslíte, že stojí za to, dát si záležet na tom, jak prezentace vypadá?

Barvy

Jednoduchá černobílá prezentace prostě jen tak nezaujme. Chce to trochu oživit a barvy jsou dobrým způsobem. Všude nás obklopují, tak se jimi nechte inspirovat. Při výběru se řiďte instinktem. Každá barva na lidi nějak působí a ke každému tématu se hodí něco jiného. Děláte prezentaci o lese? Trochu zelené neuškodí. Přednášíte na nějaké závažné téma? Tmavší odstíny pomohou navodit atmosféru. Vůbec nevadí si s tím trochu pohrát, ale nic se nesmí přehánět. Všechno by mělo být ucelené a sjednocené. Také u barev platí, že méně je více. Dvě, tři barvy bohatě stačí.

Chybu neuděláte ani když zvolíte kontrastní barvy. Barevnost nesmí znemožnit čitelnost prezentace, nezapomínejte na to, že promítaná na plátně bude vypadat jinak než na monitoru počítače. Obrázky ve stejné barvě jako má pozadí, moc pozornosti nezískají. Stejně důležité je mít dobře čitelný text. Tomu pomůže světlé pozadí a tmavé písmo, které jsou, zvláště u delších prezentací, pro oči příjemnější. Je dobré, když si pozadí vytvoříte sami. Pokud ale trváte na použití předpřipravených šablon, i ty se dají přizpůsobit nebo alespoň barevně upravit.

Obrázky

Další věcí, která obohatí prezentaci, jsou obrázky. Dejte si záležet, aby vynikly. Měly by být dostatečně velké, v dobré kvalitě, hezky viditelné na plátně i monitoru a působit dobře ke zbytku snímku. Jestli máte možnost, zkuste si obrázky vytvořit sami. Nejenže nemusíte řešit autorská práva, zároveň na fotce bude přesně to, co chcete a diváci i porota to jistě ocení.

Animace

Chcete-li se pustit do animací, trochu se mírněte. Nesnažte se nikoho oslnit. Je jednoduché to přehnat.

Animace se dají použít pro plynulost přechodů, zdůraznění nějakého konkrétního údaje nebo na znázornění principu či pohybu. Když už se pro ně rozhodnete, buďte s nimi opatrní a použijte jen jeden druh tak, aby to bylo na pohled příjemné a nerušilo to pozornost publika.

Písmo

Neméně důležitou částí je písmo. Stejně jako barvy by mělo být sjednocené. To znamená na všech slidech stejné, a jako obrázky by mělo být dostatečně velké a viditelné tak, aby ho přečetl i posluchač v poslední řadě. Dalším úkolem je vhodně si zvolit fonty písma. Kromě různých okrasných písem, která se do prezentací příliš nehodí, máme i písma obyčejná – patková a bezpatková. Pro nadpisy jsou vhodné patkové fonty. Jsou výraznější a jednodušeji se pamatují. Pro zbytek textu se naopak hodí písma bezpatková, která se snadněji čtou. Dejte si také pozor, aby váš font uměl všechna písmena české abecedy. Některé druhy se s naším jazykem příliš nekamarádí a rozhodně to pak nevypadá hezky. Ke zvýraznění nějakého hesla či důležité informace můžete použít kurzívu nebo tučné písmo. Zkusit můžete i odlišení pomocí jiné barvy, nikdy ale text nepodtrhávejte.

Použijte svou fantazii, řiďte se instinktem, ale nezapomínejte, že v jednoduchosti je krása. V celé prezentaci je potřeba udržet přehlednost. Příliš barev, animací, stylů písma nebo textu publikum lehce odradí. Když si s tím ale dáte práci a nic nepřeženete ani nezanedbáte, výsledek jistě bude stát za to.